5. Prostych porad, jak się przygotować do spływu kajakiem

kajak 01

Wśród najpopularniejszych sportów wodnych na pewno można wymienić kajakarstwo. Rekreacyjnie czy zawodowo, pływanie kajakiem daje wiele frajdy. Nie jest to jednak zabawa dla lekkomyślnych – trzeba być szczególnie ostrożnym i dobrze się przygotować na taki spływ. Co trzeba zrobić, a czego NIE robić, żeby wodna wycieczka kajakiem była udana i bezpieczna?

  1. NIE PŁYWASZ – NIE RUSZAJ W TRASĘ

Mimo kamizelek i braku konieczności posiadania karty pływackiej, nie warto ryzykować swojego życia, jeśli się nie umie pływać. Woda jest nieprzewidywalna – wystarczą sekundy, a fala może przykryć kajak i przewrócić go do góry nogami. W takiej sytuacji umiejętności pływania i utrzymania się na wodzie są konieczne, by się wydostać z tej pułapki i przeżyć.

  1. KONDYCJA TO PODSTAWA

Wiosłowanie nie wymaga ogromnej siły, ale ciągła praca fizyczna całym ciałem podczas spływu potrafi zmęczyć. Kilka dni treningu przed wypłynięciem na pewno nie zaszkodzi. Jeśli to Twój pierwszy raz, a masz taką możliwość można poćwiczyć wiosłowanie w domu, żeby nabrać wprawy.

Przed samym spływem należy zrobić porządną rozgrzewkę. Ostatnie, czego chcemy będąc z dala od brzegu, to bolesnego skurczu w łydce. Dlatego rozciągnięcie wszystkich mięśni jest jak najbardziej wskazane.

  1. OBSERWUJ

Zanim wyruszysz w trasę, trzeba dokładnie obejrzeć kajak i sprawdzić jego stan techniczny. Jeśli tylko coś przykuje Twoją uwagę, zawiadom o tym właściciela sprzętu. Warto jeszcze w domu przeczytać co nieco na ten temat, żeby w razie zignorowania przez innych problemu postawić na swoim.

Obserwowanie dotyczy także nieba. Idealna pogoda na spływ kajakiem to bezchmurne niebo i delikatnie ogrzewające słońce. Gdy zaczną się pojawiać duże, zwiastujące burzę kłębiska chmur trzeba niezwłocznie zawracać na brzeg.

  1. OSZCZĘDZAJ NA POSIŁKACH

Nie od wczoraj się mówi, że po jedzeniu nie wchodzi się do wody. Podczas spływu kajakiem spożywanie ogranicza się do wody, batonów odżywczych i owoców (np. bananów). Na większy posiłek będzie czas po wycieczce. Na lądzie.

  1. ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH

Będąc na zewnątrz przez długi czas, nie mając gdzie się schować przed słońcem, możemy nabawić się oparzeń skóry. A w najgorszym wypadku udaru. Smarowanie kremem z filtrem rąk, nóg i twarzy przed spływem powinno wejść w nawyk.

Pływając w duecie, trzeba pamiętać o współpracy. Należy się zsynchronizować podczas wiosłowania, ale także uważać, by drugiej osobie nic się nie stało. Dlatego żadnych popisów i wygłupiania się, zwłaszcza bez wyrażenia obopólnej zgody. Agresywne i gwałtowne kołysanie kajakiem może doprowadzić do katastrofy.

 

Tekst powstał dzięki uprzejmości pestkownica.com.pl

Posty powiązane

Podziel się opinią