Akronimy: co oznaczają popularne skróty z internetu?

internetowe skróty emotikony

Im częściej poruszamy się po internetowym środowisku tym więcej nowych wyrażeń musimy się nauczyć. W sieci liczy się czas, więc każdy używa skrótów, które pomagają mu w szybki sposób przekazać swoje myśli. Coraz więcej z nich można zaobserwować w mowie potocznej. Co oznaczają?

Xd, XD, xP. XD, XP – to alternatywa dla popularnych emotikonek. „X” zastępuje dwukropek, a litery uśmiech, czyli nawias. Jak nietrudno się domyślić, oznaczają one ekscytacje, radość, czy też coś zabawnego.

XX. Xx, xo. XO, xoxo – Ich popularność w Polsce znacząco wzrosła po emisji serialu dla nastolatek „Plotkara”. Dwa „iksy” reprezentują słowo kisses, czyli całusy. O oznacza, że dodatkowo chcemy kogoś uściskać, więc skrót xoxo odczytamy jako uściski i buziaki.

HTH – wzięło się, jak większość skrótowców, z angielskiego. Oznacza „mam nadzieję, że to pomoże”, więc przetłumaczymy to jako: Hope That Helps, a pierwsze litery tego wyrażenia tworzą powyższy skrót.

FTW – bardzo popularny w grach on-line. For The Win dosłownie oznacza „do zwycięstwa”. Używamy go, gdy chcemy wyrazić swój entuzjazm wobec czegoś. Np. Jedziemy na wakacje FTW. Często jest też używany sarkastycznie.

IMO – In My Opinion, czyli zaznaczamy, że nasza wypowiedź to tylko nasz opinia. Przykład? Ten film jest poniżej przeciętnej IMO. Możemy dodać też literkę H w środku, czyli IMHO, co oznacza – w mojej skromnej opinii. Używa się go na końcu zdania.

FYI – For Your Information – dla twojej wiedzy. Tym skrótem zwracamy się z prośbą o to, aby wiadomość (mail) jaki wysyłamy został pomiędzy osobami, które ze sobą korespondują.

Mam nadzieję, że świat internetowych skrótów przestanie być czarną magią i w mig połapiecie się młodzieżowym slangu. HTH 🙂

Strony internetowe Poznań

Internet to dzisiaj główna forma promocji. Jeżeli planujesz stworzenie strony internetowej koniecznie to zleć zawodowcom!

Posty powiązane

Podziel się opinią