Bezpieczne transakcje w internecie. Jak nie popełnić błędu?

płatności online

Coraz częściej dokonujemy zakupów w internecie i od razu uiszczamy za nie opłatę – także w sieci. Często zapominamy, że podawanie swoich danych może mieć przykre konsekwencje. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy?

Przede wszystkim osoba, od której kupujemy musi być sprawdzona. Gdy robimy to przez portal aukcyjny upewnijmy się, że sprzedawca ma pozytywne komentarze od innych użytkowników. Jeśli nie – zrezygnujmy z zakupów. Najbezpieczniej będzie skorzystać z oferty sklepów internetowych i profesjonalnych sprzedawców. Łatwo jest sprawdzić czy dane przedsiębiorstwo istnieje i jakie są o nim opinie.

Sprawdź protokół SSL. Mało kto zwraca na niego uwagę podczas płatności, a to bardzo łatwe. Gdy korzystamy z usługi szybkich przelewów, zostajemy przekierowani na stronę naszego banku. Adres strony odrobinę się zmieni, zamiast standardowego http, zobaczymy https. Dodatkowe s to skrót od seciurity. Dodatkowo przed adresem pojawi się przedrostek ssl, czyli adres będzie wyglądał tak: https;//sls.nazwa-banku.pl. Na belce, poniżej adresu www powinniśmy zobaczyć ikonę kłódki. Jeśli nie zauważyliśmy tych oznaczeń, nie dokonujmy płatności, bo najprawdopodobniej ktoś chce wyłudzić od nas pieniądze.

Wiele banków oferuje bezpieczne potwierdzani transakcji. Za takie możemy uznać jednorazowy kod, który przyjdzie na nasz telefon, albo kody, które otrzymaliśmy od banku. Dzięki temu wiemy, że nikt poza nami nie może dokonać płatności.

Zakupy przez internet są wygodne i zwykle bezpieczne, ale warto przestrzegać powyższych zasad, aby nie zostać oszukanym i uniknąć niepotrzebnej utraty środków na koncie.

Posty powiązane

Podziel się opinią