Bramy segmentowe czy rolowane – co wybrać?

bramy garażowe rolowane

Na każdej posesji istotną decyzją staje się ta, dotycząca wyboru bramy do garażu. Obecnie najpopularniejsze są bramy garażowe rolowane albo bramy segmentowe. Aby dokonać wyboru, warto poznać wady i zalety obu tych rozwiązań oraz to, w jakich przypadkach najlepiej się one sprawdzają.

Bramy garażowe rolowane

Są one zrobione z wąskich lameli (aluminiowych albo stalowych), które połączone są przegubowo na całej długości ramy. Tego rodzaju brama zamyka się, kiedy rama nawijana jest na wał (znajdujący się w kasecie umieszczonej nad otworem wjazdowym do garażu). Bramy rolowane są proste w obsłudze i doskonale sprawdzają się tam, gdzie na zamknięcie garażowe ma się niewiele przestrzeni: to znaczy szczególnie na krótkich podjazdach. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich górna instalacja (nadproże) obejmuje ok. 35 centymetrów, dlatego nie są odpowiednie dla garaży niskich. Tego rodzaju bramy stają się doskonałą opcją dla osób, którym zależy na ochronie garażu przed stratami ciepła – są bowiem szczelne i stanowią dobrą izolację termiczną. Wadą bram rolowanych jest ich dość wysoka cena, choć idzie ona w parze z wysoką jakością.

Bramy garażowe segmentowe

Skrzydło tego typu bramy składa się z kilku segmentów, które są połączone zawiasami (a te zabezpieczone uszczelkami). Materiałem wykonania jest tu zazwyczaj stal ocynkowana, a wykończeniem: powłoka z farby proszkowej, okleina z tworzywa, ale też drewno albo aluminium. Segmenty często wypełnione są izolacją. Działanie bram segmentowych opiera się na tym, że poruszają się one na rolkach po prowadnicach, które są zamontowane do ścian i sufitu garażu. Segmenty mogą się przesuwać w górę albo w bok (jest to rozwiązanie mniej popularne). Takie bramy nie zajmują wiele miejsca, bo skrzydło nie wysuwa się poza obręb garażu. Bramy segmentowe są tańsze niż rolowane, ale za to mogą być nieco bardziej problematyczne. Wsuwają się bowiem pod sufit, zajmując jego część, co trzeba uwzględnić planując garażowe oświetlenie. Segmenty przesuwające się w bok mogą natomiast zasłaniać ewentualne okna, a poza tym problemy mogą pojawiać się także z prowadnicami, które uległy zabrudzeniu. Jak widać, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Dlatego wybór zależy głównie od posiadanego budżetu oraz od tego, ile miejsca można przeznaczyć na garażową bramę, choć nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się być brama rolowana.

Posty powiązane

Podziel się opinią