Co zrobić z pękniętą szybą w samochodzie?

naprawa pękniętych szyb

Nieduże odpryski i drobne pęknięcia szyby można zwykle tanio i szybko usunąć u mechanika. Warto o tym pamiętać, ponieważ samochód z uszkodzoną szybą nie zostanie zignorowany przez policjanta. Kierowca nie tylko płaci wówczas mandat, ale również traci dowód rejestracyjny. 

Wymiana uszkodzonej szyby

Zazwyczaj szyba przednia jest bardziej narażona na uszkodzenia, niż tylna. Wynika to ze specyfiki jazdy, w czasie której przyjmuje ona na siebie większość zanieczyszczeń, a także uderzenia piasku i kamieni spod kół pozostałych pojazdów. Szyba kwalifikowana jest do wymiany wówczas, gdy uszkodzenie znajduje się w okolicy 10 cm od krawędzi. Zamontowanie nowego elementu konieczne jest także w przypadku obecności każdego pęknięcia w kształcie rysy. W zależności od modelu, wymiana trwa około 1,5 godziny. Następnie należy odczekać drugie tyle, aż zwiąże się klej. Przy okazji zamontować można także nowe uszczelki do szyb.

Naprawa uszkodzeń szyby

Wymiana szyby nie zawsze jest konieczna. Jeżeli uszkodzenia powstałe w wyniku uderzeń i naprężeń nie są duże, często lepszym wyjściem jest naprawa. Warto to zrobić nawet wówczas, gdy pęknięcia nie przeszkadzają podczas jazdy. Mandat za użytkowanie pojazdu z uszkodzoną szybą może wynieść nawet do 500 złotych. Kierowca nie otrzymuje punktów karnych, ale dowód rejestracyjny samochodu zostaje zatrzymany. Aby go odzyskać, trzeba naprawić uszkodzenie i zyskać potwierdzenie od diagnosty.

Przebieg naprawy pękniętej szyby

Naprawa pękniętych szyb oferowana jest przez wiele profesjonalnych zakładów. W ten sposób usunąć można ubytki różnego rodzaju. Muszą jednak zostać spełnione konkretne warunki, aby szyba podlegała naprawie. Uszkodzenie nie może się znajdować w polu widzenia kierowcy i być przesadnie stare. W zależności od wybranej techniki naprawy, odprysk nie ma prawa mieć więcej niż 5 – 20 mm, a pęknięcie powyżej 5 – 20 cm. Do naprawy nie kwalifikują się również szyby, których pęknięcia kończą się pod uszczelką lub na krawędzi okna. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana.

Posty powiązane

Podziel się opinią