Czy emeryci powinni mieć prawo jazdy?

jazda samochodem

W Polsce jest bardzo wielu kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy ruchu drogowego, zbierając na swoim koncie coraz to więcej punktów karnych. Z pewnością część z nich stanowią emeryci, którzy z racji postępującego wieku mogą być na drodze mniej uważni, trochę mniej skupieni lub zwyczajnie reagujący wolniej. Z drugiej strony, to właśnie emeryci mogą cechować się największym doświadczeniem na drodze, wynikającym na przykład z kilkudziesięciu lat funkcjonowanie w roli kierowcy. Jakie zatem przyjąć stanowisko w dyskusji o tym, czy emeryci powinni mieć prawo jazdy

Czy emeryci powinni mieć prawo jazdy?

Polska to wolny kraj, w którym jego mieszkańcy i obywatele mają bardzo wiele praw, które zapewnia im konstytucja. Ograniczenie ludzi tylko i wyłącznie z powodu ich wieku byłoby zatem naruszeniem wolności osobistej i dóbr konkretnego człowieka. W końcu nie każdy emeryt jest człowiekiem, który ma jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem pod względem poznawczym. Może mieć zatem doskonałą pamięć i uwagę, szybko reagować i odpowiadać na pojawiające się w otoczeniu bodźce, być skoncentrowanym i cieszyć się świetnym wzrokiem i słuchem. To wszystko jest potrzebne do prowadzenia auta, a sprawność w tych obszarach rzeczywiście spada w tak zwanej jesieni życia, jednak nie spada do zera. Warto wiedzieć o tym, poważne problemy w funkcjonowaniu poznawczym mają osoby chorujące na choroby demencyjne. Nie dotyczą one jednak przecież wszystkich emerytów, a jedynie jakiejś części osób.

Kiedy dodatkowe badania dla emerytów?

Być może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie konieczności badania funkcji poznawczych u osób w starszym wieku, które coraz gorzej funkcjonują pod względem neurologicznym oraz psychologicznym. Może być to związane z pojawieniem się właśnie chorób demencyjnych. Taki kierowca jest rzeczywiście niebezpieczny na drodze, na tym etapie życia nie pomoże mu nawet dodatkowa nauka jazdy samochodem, bo jego ograniczenia wynikają z funkcjonowania jego układu nerwowego. Jeżeli jednak takie problemy zdrowotne nie pojawiają się u jakiegoś konkretnego emeryta, naprawdę nie ma powodu by ograniczać mu możliwość korzystania z samochodu.

Posty powiązane

Podziel się opinią