Drugie życie tekturowych opakowań

tektura lita

Jednym z najgrubszych materiałów papierniczych, jakie dostępne są obecnie na rynku, jest tektura lita. Co ważne, taką tekturę wykonuje się poprzez sklejanie kilku warstw tak zwanej masy papierniczej, a tą pozyskuje się z makulatury. Takie działania pozwalają więc na to, by tekturowe pudełka otrzymywały „drugie życie”.

Czym charakteryzuje się tektura lita?

Tektura lita z recyklingu makulatury w swojej gramaturze zawiera jedynie najgrubsze włókna, które pozyskuje się obecnie przy pomocy unikalnych technologicznie procesów. Trwałość tego materiału zapewniona jest czasami również poprzez specjalne wypełniacze i dodatki chemiczne. Warto też wiedzieć, że tektura lita jest sztywna, odporna na obciążenia oraz zniszczenia materialne. Dostępna obecnie na rynku tektura tego rodzaju może różnić się ze względu na gramaturę. Waha się ona zazwyczaj od 400 do nawet 2500 g/m2, a grubość tego materiału może najczęściej wynosić od 0,3 do 1,4mm, jednak można spotkać także tekturę mającą 11mm . Tektura lita najczęściej jest matowa, a jej sprzedaż odbywa się albo w rolach albo w arkuszach.

Do czego można wykorzystać tekturę litą?

Jest ona przydatna w wielu gałęziach przemysłu, bo można produkować z niej okładki, opakowania oraz podkładki stabilizujące. Tektura lita jest idealnym (i powszechnie stosowanym) materiałem do zabezpieczenia różnego rodzaju towarów: stosuje się ją jako przekładkę do jego warstw.  Świetnie nadaje się ona także do produkcji pudełek, kątowników i tulei. Materiał o gramaturze większej niż 1000 g/m2, stosuje się jako materiał introligatorski na okładki kalendarzy, czasem także książek. Warto wiedzieć, że odpowiednio zabezpieczona tektura może być także wykorzystywana do kontaktu z żywnością (jako tacki papierowe, ale też jako podkładki pod napoje). Niskie ceny tektury litej sprawiają także, że jest ona dostępna dla osób prywatnych, które w pracach domowych potrzebują sztywnego kartonu. Jak więc widać, produkowana z makulatury tektura jest przydatna w wielu sytuacjach, a zarazem jest rozwiązaniem ekologicznym, korzystnym dla zasobów środowiska naturalnego.

Posty powiązane

Podziel się opinią