Hasła – dlaczego zaqwsx nie jest dobrym pomysłem?

hasło

To najpopularniejszy system uwierzytelniania dostępu do komputera, maila, profili na portalach społecznościowych, a nawet banków. Coraz więcej stron wymaga tworzenia nowych haseł, a my mamy coraz większy problem z ich zapamiętaniem. Jak odpowiednio się zabezpieczyć przed złodziejami haseł?

Przede wszystkim ogromnym błędem jest używanie jednego hasła do wielu kont. Oczywiście, łatwiej jest zapamięta jedno i używać go do konta na facebooku, poczty, komputera prywatnego i służbowego. Niestety to zły pomysł, bo gdy ktoś złamie jedno z nich, automatycznie uzyska dostęp do wszystkich naszych danych. Aby stworzyć unikalne i trudne do złamania hasło należy pamiętać, że im jest dłuższe tym trudniejsze do złamania. Obecnie zaleca się tworzenie haseł składających się z aż 14 znaków. Co ważne, nie powinien być to żaden wyraz, ani data. Marysia1987 to bardzo złe hasło, najlepiej używać polskich znaków, interpunkcji, małych i dużych liter. Im bardziej będzie różnorodne tym lepiej.

Choć wydawać by się mogło, że przykładowe hasło ZaQ12w$x jest dobrym pomysłem, to niestety jest to błąd. Jest to oczywista sekwencja znaków ułożona na klawiaturze, z małym wyjątkiem. Litera S została zastąpiona przez znak $, co jest dość oczywistym zamiennikiem, tak jak a-@, o-0, B-& itd.

Aby ułatwić sobie życie można skorzystać z kreatorów haseł, które stworzą unikalny ciąg, którego jednocześnie nie zapamiętują, więc możemy bez obaw użyć go dla swoich kont. Starajmy się też je stosunkowo często zmieniać, a już na pewno zawsze, gdy zauważymy coś niepokojącego!

Posty powiązane

Podziel się opinią