Historia bombki choinkowej

gadżety reklamowe

Bomba choinkowa jest już nieodłącznym elementem, na który składa się choinka w każdym domu na całym świecie. Mało kto jednak rozmyślał o tym, skąd właściwie się owe bombki wzięły – wydawałoby się, że są od początku istnienia świąt Bożego Narodzenia. W rzeczywistości ich geneza wywodzi się z dość smutnych pobudek. Jakich? Zapraszamy do lektury.

OZDOBY CHOINKOWE KIEDYŚ

Bombki można znaleźć obecnie w najrozmaitszych kształtach i rozmiarach. Mogą być zrobione ze szkła i plastiku, mogą być prezentem lub gadżetem reklamowym… Najpopularniejszą z nich jest oczywiście klasyczna, okrągła bombka przypominająca piłkę lub owoc. Właśnie – owoc. Nie każdy o tym wie, ale bombki utrwaliły się w tradycji ozdabiania choinek dużo później. Kiedyś święte drzewka dekorowano owocami, słodyczami i orzechami. Nie był to zbyt tani wydatek, dlatego osoby z mniejszymi dochodami nie mogli sobie pozwolić na ich przyozdobienie. Jedną z takich osób był Hans Greiner – pracownik niemieckiej szklanej manufaktury…

JAK BIEDA ZMIENIŁA OBLICZE ŚWIĄT

Wszystko zaczęło się w 1847 roku. Hans, ze względu na brak funduszy nie mógł kupić owoców i słodyczy dla swojej choinki. Postanowił więc w wolnej chwili od pracy skonstruować ze szkła coś, co będzie przypominało jabłka i inne tego typu owoce. Tak też powstała pierwsza na świecie bombka choinkowa. Jego ozdoby przykuły uwagę sąsiadów, więc zamówili od niego kilka sztuk. I tak to się dalej potoczyło. Od słowa do słowa produkcja bombek choinkowych urosła na tyle, że podupadająca manufaktura, w której Hans Greiner pracował, zyskała nowe życie. Na tyle, że do dnia dzisiejszego zajmuje się ich wytwarzaniem.

JAK BOMBKI DOTARŁY NA ŚWIAT

Bombki choinkowe szybko podbiły resztę świata. Najpierw dotarły do Wielkiej Brytanii, a po niedługim czasie trafiły do innych krajów Europy i Ameryki. W Polsce znalazły się pod koniec XIX wieku – najpierw je sprowadzano z zagranicy, a z czasem rozpoczęto własną produkcję.

Obecnie polskie szklane bombki są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych na całym świecie, ze względu na ich wyjątkową urodę i rozmiary. W 2012 roku powstało jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Znajduje się w miejscowości Nowa Dęba (pod Tarnobrzegiem). Gromadzi się w nim całe mnóstwo bombek, których znaczna część jest osobistą kolekcją Janusza Bilińskiego – założyciela placówki. Można tam znaleźć bombki z całego świata, z różnych epok.

gadżety reklamowe poznań

Posty powiązane

Podziel się opinią