Jak dbać o uszczelki w samochodzie?

uszczelki samochodowe

Kierowcy nie zawsze zwracają uwagę na uszczelki w swoich samochodach. Tymczasem są to bardzo ważne elementy, o które warto dbać. Ich zniszczenie skutkuje dostawaniem się wody do środka pojazdu, większym hałasem w czasie jazdy oraz pogorszeniem ich wyglądu.

Dlaczego warto dbać o uszczelki samochodowe?

Przede wszystkim: okazuje się, że troska i regularna konserwacja uszczelek jest o wiele tańsza, niż konieczność ich wymiany. Nowe uszczelki to czasem wydatek rzędu kilkuset złotych za sztukę, a dodatkowo w starszych modelach aut czasem można napotkać problem z ich dostępnością. Ponadto, uszczelki stosowane w leciwych autach są wykonane z gumy kauczukowej, wyjątkowo nieodpornej na działanie ozonu oraz promieniowania UV. Zniszczona uszczelki szybko tracą swoją elastyczność, wpuszczając do środka auta wilgoć. Ich wygląd zaczyna przypominać próchno, kruszą się w rękach i stają się praktycznie bezużyteczne.

Jak dbać o uszczelki?

Przy każdym myciu samochodu należy uszczelki dokładnie oczyścić. Posiadają one bowiem specjalne rowki, przez które odprowadzana jest woda. Kiedy w tych zagłębieniach zbiera się brud, odprowadzanie wody jest zakłócone. Ta gromadząca się woda tworzy idealne warunki do rozwoju rdzy.

Należy zwrócić również baczną uwagę na mechaniczne uszkodzenia uszczelek. Często powstają one w okresie zimowym, kiedy uszczelki siłą odrywane są od prowadnic w czasie dużych mrozów. Do naprawy tych delikatnych uszkodzeń wystarczy specjalny klej do gumy. Jeśli uszczelka została uszkodzona nieco bardziej, warto ją wymienić.

Warto też zwrócić uwagę na konserwację uszczelek w drzwiach, kapie bagażnika czy szyberdachu. Do tego celu można użyć zwyczajnej wazeliny, jednak może ona pozostawiać tłuste plamy na ubraniach. Obecnie na rynku dostępne są specjalne preparaty na bazie silikonu, które nabłyszczają uszczelki i chronią je przed przymarzaniem do prowadnic. Nakładanie takiego preparatu w sprayu jest bardzo łatwe i szybkie, trzeba jednak uważać na to, by nie zabrudzić nim szyby. Silikonowe preparaty są odporne na działanie temperatur rzędu nawet -50 stopni, bez wątpienia więc sprawdzą się w polskim klimacie.

Posty powiązane

Podziel się opinią