Jak fotografować dzieci? Poradnik dla początkujących

dziecko

Każdy rodzic od chwili narodzin swojego dziecka chce mu zrobić jak najwięcej zdjęć. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ maluchy nie należą do najcierpliwszych i nie widzi im się pozowanie przez kilkanaście minut. Jak umiejętnie sfotografować dziecko? Przedstawiamy poniżej kilka przydatnych rad na ten temat!

1 – ZAINSPIRUJ SIĘ!

W dobie internetu nie trudno o znalezienie ulubionej strony pełnej ciekawych zdjęć. Warto zajrzeć na takie portale jak Instagram czy Pinterest, które potrafią niejednego zainspirować. Przeglądając swoje ulubione fotografie zwracaj uwagę na takie elementy jak perspektywa, kompozycja i kadrowanie, czyli to, co czyni owe zdjęcie wartym uwagi. Wiadomo, nie każdy ma profesjonalny sprzęt i studio, ale nie o to w tym chodzi.

Dobrze jest również sobie wszystkie interesujące Ciebie zdjęcia zebrać w jednym miejscu. Można je wydrukować i przyczepić na tablicę (lub zgromadzić w segregatorze), albo zapisać na dysku komputera i przeglądać w wolnej chwili. Zaoszczędzi się wtedy dużo czasu na ich ponowne szukanie w sieci.

2 – PAMIĘTAJ – TO TWOJE DZIECKO, NIE MODEL!

Fotografowanie maluchów to nie to samo, co ślubna sesja zdjęciowa. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, chodzą własnymi drogami. Nie można oczekiwać, że będą spokojnie stać w danej pozie i danym miejscu i cierpliwie czekać, aż mama czy tata zrobią zdjęcie. Trzeba bacznie obserwować malucha i wychwycić dobry moment. Najlepiej jest fotografować go z jego poziomu – ukucnąć, a nawet położyć się na podłodze i patrzeć na świat z jego perspektywy. Zyskasz tym naturalność oraz zachowasz proporcje dziecka.

Ważne jest, aby pozwolić maluchowi być sobą. Unikaj wymuszania w nim uśmiechu, tylko postaw na codzienność – niech się bawi swoimi zabawkami, rysuje, tańczy, ogląda kreskówki. Na pewno w trakcie któryś z tych czynności uchwycisz piękne, niezapomniane zdjęcie.

3 – POSTAW NA NATURALNE ŚWIATŁO!

Radzimy unikać stosowania fleszy w trakcie fotografowania dziecka. Może go to rozproszyć, a nawet zniesmaczyć. Poza tym zdjęcie wyjdzie na sztuczne, a nawet po prostu brzydkie. Robiąc dzieciom zdjęcia należy szukać naturalnego źródła światła, a jeśli o to trudno, to włączyć dodatkowe światło w domu.

4 – FOTOGRAFUJ SIĘ Z DZIECKIEM!

W budowaniu wspomnień ważne jest, aby każdy uczestnik został zapamiętany. Dlatego niech Twoje dziecko nie będzie jedyną osobą n a zdjęciach. Zainwestuj w statyw i przyłącz się do sesji! Oglądanie wspólnych fotografii, na których są wszyscy mają w sobie więcej mocy sentymentalnej. Po latach dziecko odkryje, jak miło spędzaliście razem czas, co może zaowocować jeszcze większą miłością z jego strony!

5 – POŁĄCZ ZABAWĘ Z SESJĄ!

Dzieci lubią zabawę. Warto więc połączyć ją z fotografowaniem. Aby uchwycić jego naturalny uśmiech można go rozbawić robią głupie i zabawne miny. Jeśli jesteście na dworze pobawcie się w berka – w momencie, kiedy roześmiany maluch będzie biegł w Twoją stronę wyjmij aparat i pstryknij kilka zdjęć. Podczas wycieczek dobrze jest uchwycić dziecko z daleka na tle zwiedzanych miejsc. Zdjęcia mogą być nieco poważniejsze, ale takie też są potrzebne!

6 – FOTOGRAFUJ CODZIENNIE!

Zawsze miej aparat w gotowości. Często to właśnie przypadkowe zdjęcia wychodzą najlepiej. Ważna jest też cierpliwość – jak już wspominaliśmy, dzieci chodzą własnymi ścieżkami i patrzą na świat zupełnie inaczej, niż dorośli. Obserwuj nie tylko swojego małego modela, ale także otoczenie wokół niego.  Może akurat pada na niego ciekawe światło, kompletnie inne, niż zazwyczaj? Zwracaj też uwagę na tło – niech nie będzie grało pierwszych skrzypiec niż Twoje dziecko, ani go nie przytłaczało.

Wszystkie te rady to tylko propozycje, ale zapewniamy, że na pewno są bardzo przydatne! Przede wszystkim fotografowanie ma sprawiać przyjemność, żeby po latach oglądając album ze zdjęciami na myśl przychodziły miłe i ciepłe wspomnienia.

fotografia z dzieckiem

Posty powiązane

Podziel się opinią