Jak wybrać dobrą klimatyzację?

wybór klimatyzacji

Upalne lato potrafi dokuczać. Choć słoneczne dni wprawiają nas w dobry nastrój to często potrzebujemy chwili w chłodnym pomieszczeniu, aby odpocząć od wszędobylskiego skwaru. Najlepiej skryć się w domu, ale bywa, że i tam temperatura przewyższa akceptowalną granicę. Wtedy warto zdecydować się na klimatyzację, która ochłodzi nasz dom.

Klimatyzacje dzielą się na przenośne, typu split i multisplit. Choć te pierwsze wydają się być najlepszą opcją – w końcu możemy je przenosić i schładzać dowolne pomieszczenie. Niestety maja tez sporo wad. Są hałaśliwe, niezbyt wydajne i aby ich użyć musimy przez elastyczną rurę odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz. Zwykle robi się to przez uchylone okno, jednocześnie wpuszczając do pomieszczenia gorący powiew.

Klimatyzatory typu split to urządzenia składające się z dwóch części, zewnętrznej i wewnętrznej. Tutaj konieczny jest montaż klimatyzacji w ścianie. Możemy wybrać umieszczenie wewnętrznej części pod sufitem, przy podłodze, a zewnętrznej na balkonie lub elewacji.

Kolejnym rodzajem jest multisplit, czyli stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzacyjnego, który chłodzi kilka pomieszczeń jednocześnie. To system, na który najlepiej jest się zdecydować już w momencie projektowania domu, gdyż stosuje się klimatyzatory kanałowe. Chłodne powietrze jest dostarczane do pomieszczeń za pomocą specjalnych kanałów, które są zakończone anemostatami na ścianach, sufitach lub w podłodze.

Klimatyzacja głównie chłodzi, ale może też ogrzewać pomieszczenie. Robią to za pomocą pompy ciepła, która jest oszczędnym źródłem ciepła. Moc jaką powinna mieć klimatyzacja jest zależna od tego w jakim pomieszczeniu będzie używana. Im większe tym mocniejsza powinna być.

Oprócz chłodzenia i ogrzewania, klimatyzacja może też oczyszczać powietrze, co jest szczególnie ważne dla alergików. Można zainstalować filtry np. usuwające kurz, roztocza, nieprzyjemne zapachy, emitujące jony srebra, które działają bakteriobójczo czy generatory jonów ujemnych poprawiających jakość powietrza. Dlatego warto zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w swoim domu.

Posty powiązane

Podziel się opinią