Jak wygląda kurs nauki jazdy kat. B?

kurs nauki jazdy

Każda osoba, która chce ubiegać się o prawo jazdy kategorii B musi uprzednio odbyć kurs nauki jazdy. Jak przebiega taki kurs i czego można się na nim nauczyć?

Część teoretyczna

Na początku kursant musi odbyć część teoretyczną kursu składającą się z kilkunastu lub kilkudziesięciu lekcji. Większość szkół nauki jazdy oferuje zarówno możliwość nauki stacjonarnej, jak i zajęć online. Obojętnie jednak, które rozwiązanie kursant wybierze, konieczne jest przyjście na zajęcia z ratownikiem, który zaznajomi kursantów z zasadami zachowania bezpieczeństwa i reagowaniem podczas wypadków na drodze. Po zakończeniu kursu teoretycznego kursanci zdają wewnętrzny test weryfikujący ich wiedzę.

Część praktyczna

Po zweryfikowaniu wiedzy teoretycznej kursanta nadchodzi czas, kiedy może on rozpocząć część praktyczną. Pierwsza lekcja zazwyczaj polega na pokazaniu wszystkich najważniejszych elementów pod maską, a więc miejsca wlewania płynu do spryskiwaczy, sprawdzania poziomu płynu hamulcowego, chłodniczego czy poziomu oleju.

Jazdy

Najważniejsza część kursu nauki jazdy to oczywiście poznawanie poszczególnych dróg miejskich w towarzystwie instruktora. Jest to czas, w którym kursant może ćwiczyć wszystkie manewry takie jak wyprzedzanie, parkowanie równoległe i prostopadłe, jak i cofanie czy zawracanie. Podczas jazd z instruktorem kursant uczy się, na co zwracać uwagę, by jeździć bezpiecznie, a także ma szanse zapamiętać wszystkie miejsca na trasach egzaminacyjnych, na których często osoby podchodzące do egzaminu popełniają błędy.

Plac manewrowy

Podczas kursu nauki jazdy kursanci doskonalą także swoje umiejętności z zakresu jazdy na placu manewrowym. To właśnie od pokonania tak zwanego rękawa rozpocznie się bowiem jazda na egzaminie. Kursant musi więc nauczyć się płynnie przejeżdżać odległość wyznaczaną przez słupki zarówno przodem, jak i tyłem. Konieczne jest także nauczenie się ruszania z hamulca ręcznego, gdyż dopiero po poprawnym wykonaniu tego zadania podczas egzaminu będzie możliwe wyjechanie samochodem z placu manewrowego.

Posty powiązane

Podziel się opinią