Jak założyć firmę?

zakładanie firmy

Każdy kto zakłada firmę najpierw musi mieć na nią pomysł. Jednak to nie wystarczy, bez odpowiedniego wkładu finansowego nie uda się go zrealizować. Minimalna kwota jaką musimy posiadać to 5000 zł, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla spółki akcyjnej tak kwota to aż 100 tys. złotych, a spółki osobowe nie podlegają tego typu wymogom finansowym.

Postawą, bez której nie możemy zacząć jest dobrze napisany biznesplan. To dokument, dzięki któremu możemy poznać słabe i mocne strony swojego przedsiębiorstwa. To co musi się w nim znaleźć to: opis firmy, jej celów i usług, które oferuje. Ponadto analiza rybku, która uwzględni jakie jest zapotrzebowanie rynku na produkty z tej kategorii. Musimy też przeprowadzić prognozę zysków, prawdopodobne wpływy i wydatki, opis sposobu prowadzenia księgowości. Na podstawie takiej analizy może zacząć ubiegać się o kredyt na sfinansowanie naszej działalności.

Gdy stworzymy już biznesplan i zdobędziemy fundusze na rozwój naszej firmy musimy ją zarejestrować w urzędzie gminy (lub miasta), uzyskać wszelakie zezwolenia na działalność, uzyskać numer REGON. Później zakłada się rachunek bankowy i wyrabia oficjalne pieczątki. Oczywiście należy też zgłosić przedsiębiorcę i ewentualnych pracowników do ZUS-u, a także poinformować Państwową Inspekcję Pracy o powstaniu firmy.

Tak naprawdę nie należy się bać, bo w ostatnich latach zakładanie firm zostało bardzo uproszczone, co możemy zauważyć po tym ile nowych przedsiębiorstw powstało. To właśnie mikro i małe firmy zatrudniają najwięcej pracowników, więc warto je wspierać.

Posty powiązane

Podziel się opinią