Jakie obiektywy powinien mieć początkujący fotograf?

obiektyw

Wraz z obniżeniem cen lustrzanek okazało się, że w Polsce pojawiła się duża grupa amatorów fotografii. Po jakimś czasie jednak standardowy, kompaktowy obiektyw dołączony do lustrzanki to za mało i czas podjąć decyzję – co dalej? Jaki obiektyw wybrać, skoro nie jest się jeszcze profesjonalistą? Dodatkową przeszkodą są ceny obiektywów, które potrafią zwalić z nóg nawet największych zapaleńców fotografii. Jak wybrać mądrze, tak aby mieć szansę na odpowiednią naukę, ale nie przepłacić?

Co i do czego?

Podstawowym pytaniem, które musi sobie zadać początkujący fotograf to: jakie zdjęcia chcę robić? Co będę fotografować? Po ich uzyskaniu na nie odpowiedzi, wybór odpowiedniego obiektywu stanie się łatwiejsze. Jeśli lubimy robić różnorakie zdjęcia i wydaje się nam, że potrzebujemy wszystkich obiektywów, lepiej ustawić je sobie w kolejności od tego najbardziej przydatnego do tego, którego nie potrzebujemy „na już” i kupować je po kolei, dzięki temu mamy szansę, na to, że nie zbankrutujemy. A wybierać możemy w:

– obiektywach szerokokątnych, które wykorzystywane są do fotografii wnętrz i krajobrazów

– teleobiektywach, które są wykorzystywane do fotografii sportowej, przyrodniczej, a także do portretów,

– obiektywach standardowych do fotografii reporterskiej

– superteleobiektywach, te są polecane dla zawodowców i stosuje się je w fotografii przyrodniczej i sportowej.

Dodatkiem, który ma każdy wymieniony wyżej obiektyw jest zoom, dla początkujących może okazać się bardzo przydatny, za to profesjonaliści wybierają obiektywy stałoogniskowe, gdyż dają ostrzejszy obraz.

Dodatki!

To coś co kochają początkujący fotografowie – i słusznie. Im więcej opcji zawiera obiektyw tym więcej możliwości. Co możemy znaleźć?

– Stabilizacja obrazu – bardzo ważna, gdy nie używamy statywu, a chcemy osiągnąć efekt, za pomocą długiego czasu migawki. Dzięki niemu zniwelujesz nawet najdrobniejsze drgania. Przydają się przy ciężkich i dużych obiektywach, które trudno jest utrzymać w miejscu.

– Autofokus, czyli ustawianie ostrości obrazu. Najlepiej uczyć się ustawiać ostrość manualnie, ale czasami przydaje się możliwość przełączenia na ustawienia automatyczne.

– Makro – przydaje się dla każdego, kto kocha robić zdjęcia szczegółów. Kwiatki, robaczki czy guziki przy marynarce, fotografowane z niewielkiej odległości dzięki niemu wyjdą ostre i dokładne.

Tanio czy dobrze?

W sklepach kuszą obiektywy, które nie są markowe, dedykowane naszemu aparatowi, ale produkowane przez niezależne firmy. Są zwolennicy kupowania tych niefirmowych, ale często może okazać się, że po prostu płacimy za to co dostajemy, czyli tani obiektyw = słabe zdjęcia. Za to drogi obiektyw niezależnego producenta może być równie dobry co drogi obiektyw dedykowany dla modelu naszego aparatu. Najlepiej jest zaufać bardziej doświadczonym osobom i poczytać opinie o obiektywach na forach dla fotografów.

Amatorzy nie powinni rzucać się na profesjonalne obiektywy. Nie tylko dlatego, że to może zrujnować ich budżet, ale także z powodu trudności w ich użytkowaniu. Może się okazać, że praca z nim okaże się bardzo nieprzyjemna i zniechęci do korzystania z aparatu i tym sposobem, zamiast cieszyć się pięknymi zdjęciami, wyrzucimy pieniądze w błoto, a aparat odłożymy do szuflady.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Digital24, która oferuje sprzedaż aparatów oraz akcesoriów fotograficznych.

Posty powiązane

Podziel się opinią