Jesienne prace w ogrodzie

jesien w ogrodzie

Jesień jest czasem, kiedy natura przygotowuje się do zimowego snu. Dlatego tak ważne staje się odpowiednie przygotowywanie i urządzanie ogrodów – po to, by mogły spokojnie przetrwać zimę i odwdzięczyć się pięknie kwitnącymi roślinami wiosną.

Co należy zrobić w ogrodzie jesienią?

Do prac przed nadchodzącą zimą przydatne będą narzędzia takie jak: grabie, łopata, sekator, kosiarka. Niezbędne staną się również materiały do ochrony roślin przed nadchodzącymi mrozami, to znaczy: siatki osłaniające, włóknina ogrodnicza, juta czy słoma. Przygotować trzeba również sznur – do zabezpieczania łamliwych pędów. Rośliny trzeba zabezpieczyć najpierw przed deszczem. Można zastosować nad nimi tymczasowe zadaszenie, a te bardziej wrażliwe przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenia przed mrozem, to polegają one na tym, że części nadziemne roślin owija się (tkaniną jutową, słomą albo matą słomianą), a korzenie zabezpiecza pokrywając podłoże wokół rośliny grubą warstwą ściółki. Aby rośliny uchronić przed śniegiem, ich pędy należy podwiązać (a zimą regularnie je otrzepywać).

Jesienne prace ogrodnicze

Urządzanie ogrodów i ich pielęgnacja wiąże się z różnymi pracami i to przez cały rok. W chłodniejszych miesiącach przed końcem roku nie opierają się one tylko na zabezpieczaniu roślin. Pamiętać trzeba również o:

  •  Trawniku. Należy zgrabić z niego liście i gałęzie, a na sam koniec października (w zależności od warunków pogodowych) wykonać ostatnie koszenie.
  •  Drzewach i krzewach . Sekatorem należy usunąć zbędne gałęzie – ale jeszcze wczesną jesienią: w okresie pełnego ulistnienia. Dzięki temu nie usunie się przypadkowo żywych i zdrowych części gałęzi.
  •  Pnącza – są to rośliny o słabej mrozoodporności, dlatego trzeba obsypać je korą (w kopczyki o wysokości mniej więcej 20 cm).

Jesienią nie można zapomnieć także o przekopaniu gleby, bo to ją napowietrzy i powstrzyma od zbicia w okresie zimowym. Takie prace warto połączyć ze wzbogaceniem ziemi w substancje odżywcze (kompost czy sztuczne nawozy fosforowo-potasowe).

Posty powiązane

Podziel się opinią