Kiedy jest potrzebny statyw do aparatu?

statywy do aparatów

Statyw należy do najbardziej podstawowych narzędzi w pracy fotografa. Nie w każdej sytuacji jest przydatny, ale nierzadko okazuje się praktycznie niezbędny. Konieczność posiadania statywu dostrzeże prędzej czy później każda osoba, która amatorsko lub zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć. Kiedy tak naprawdę przydają się tego typu akcesoria?

Fotografia nocna

Do najbardziej oczywistych i praktycznych zastosowań statywu zaliczyć można fotografię nocną. W takich warunkach światła jest bardzo niewiele, więc fotograf musi zawalczyć o wykonanie nieporuszonego zdjęcia. Kluczowe znaczenie ma w takiej sytuacji odpowiedni dobór statywu do rodzaju aparatu oraz przeznaczenia. Najprostsze statywy do nocnej fotografii to nieduże i proste konstrukcje, zwykle oparte na trzech elastycznych nogach. Można je bez problemu zmieścić w plecaku, a nawet kieszeni kurtki. Takie statywy do aparatów są w stanie utrzymać 300 – 400g, więc nadają się do obsługi małych kompaktów i smartfonów.

Fotografowanie architektury i krajobrazów

Miłośnicy uwieczniania obiektów architektonicznych oraz pięknych krajobrazów, również nie mogą obejść się bez statywów. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większej precyzji, zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć z dłuższym czasem naświetlania. W ten sposób uzyskać można na przykład efekt malowniczego rozmycia wody czy chmur. W każdych warunkach istotny ma sposób mocowania. Większość aparatów kompaktowych, lustrzanek i bezlusterkowców posiada gwint statywowy, dzięki czemu można je umieścić na niemal każdym statywie.

Fotografia wakacyjna

Statyw okazuję się niezwykle praktycznym akcesorium także podczas robienia najzwyklejszych zdjęć wakacyjnych. W ten sposób na fotografii uchwycić można wszystkich uczestników wspólnej wycieczki, a także utworzyć bardziej widowiskową i efektowną kolekcję foto-pamiątek. Na wakacjach wciąż największą popularnością cieszy się fotografowanie smartfonem. Telefony nie posiadają jednak gwintu statywowego, więc w ich przypadku konieczny jest wybór statywu wyposażonego w odpowiednie zatrzaski.

Posty powiązane

Podziel się opinią