Kiedy mówimy o inteligentnym domu?

inteligentny dom

Na inteligentny dom decyduje się coraz więcej inwestorów, którzy cenią sobie wygodę i chcą maksymalnie zaspokoić swoje potrzeby podczas życia codziennego. Tego typu budynki wyposażone są w zintegrowany system automatyki, dzięki czemu można używać urządzeń elektrycznych w znacznie oszczędniejszy i wydajniejszy sposób. Co zatem charakteryzuje się taki inteligentny dom i czy rzeczywiście warto się na niego zdecydować?

Jakie budynki określa się mianem inteligentnych domów?

Posiadanie inteligentnego domu z całą pewnością wiąże się z licznymi korzyściami dla wszystkich użytkowników. Domownicy mogą sami decydować o tym jakie, urządzenia elektryczne mają działać i w jakich godzinach. Możliwe jest nawet zmienianie ustawień systemu. Zaletą inteligentnego domu z optymalnie zaprogramowanym systemem jest to, że można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu i zużyciu energii elektrycznej. Mowa jest tutaj o oszczędnościach rzędu od 30% do aż 50%. W inteligentnym domu można wydzielić kilka stref – zarówno dzienną, jak również nocną czy też gospodarczą. Charakterystyczne dla domu inteligentnego jest to, że można sterować oświetleniem pomieszczeń i otoczenia budynku oraz zarządzać centralnym ogrzewaniem. Sterować można również oknami i roletami znajdującymi się we wszystkich pomieszczeniach. Ciekawą opcją jest możliwość uruchomienia specjalnych programów, które dostosowane są do aktualnej liczby domowników.

Bez wątpienia inteligentny dom to większy komfort, bezpieczeństwo i oszczędności. Charakterystyczne dla takiego zautomatyzowanego domu jest możliwość dostosowania warunków w pomieszczeniach pod konkretne sytuacje, zdalne powiadamianie o zagrożeniu w domu, imitacja obecności domowników, integracja z systemami audio, sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją, odcięcie mediów w przypadku wystąpienia zagrożenia, możliwość wyłączenie jednym przyciskiem oświetlenia w całym budynku czy też załączanie/wyłączanie się światła w zależności od obecności osób w poszczególnych pomieszczeniach. Jak jest to w ogóle możliwe? Otóż inteligentny do wyposażony jest w termostat monitorujący zachowanie domowników i nastawy. Pod uwagę brane są nawet godziny ich obecności w pobliżu termostatu. Dodatkowo jest kamera rozpoznająca twarze domowników. Jeśli dana osoba nie znajduje się w systemowej bazie danych, to właściciel domu nie tylko zostanie poinformowany o jej obecności, ale również otrzyma zdjęcie jej twarzy.

Posty powiązane

Podziel się opinią