Kto może wykonywać instalacje elektryczne?

instalacje elektryczne

Ustawa Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych regulują nadawanie uprawnień w kwestiach dotyczących elektryków. To właśnie na podstawie tych przepisów można określić, kto może wykonywać instalacje elektryczne.

Kogo dotyczą przepisy?

Przepisy w wymienionych aktach prawnych dotyczą specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, a także specjalności telekomunikacyjnej. Upoważniają więc do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami związanymi z takim obiektem.

Specjalne uprawnienia

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna ma wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowników. Właśnie dlatego praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Fachowiec musi bowiem znać się na swoim zawodzie i na każdym kroku dbać o bezpieczeństwo. Z tych powodów zawód elektryka jest zawodem regulowanym, co oznacza, że aby móc go wykonywać, należy posiadać specjalne uprawnienia.

Uprawnienia elektryka

Aby zdobyć takowe uprawnienia, a tym samym móc wykonywać instalacje elektryczne, nie wystarczy skończyć technikum, szkoły zawodowej czy studiów o profilu elektrycznym. Konieczne jest jeszcze zdanie specjalnego egzaminu.

Lista uprawnień

Lista uprawnień, o które może ubiegać się elektryk, liczy aż dziesięć pozycji. Do najpowszechniejszych należą właśnie uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. To one umożliwiają wykonywanie prac związanych z obsługa, konserwacją oraz remontami, jak również montażem czy pomiarami instalacji elektrycznej. Duże znaczenie mają także uprawnienia budowlane, dzięki którym elektryk może pełnić samodzielnie funkcje techniczne na budowie. Organem właściwym w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych na zasadach wyłączności jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz jej oddziały terenowe. Rocznie o uzyskanie tego typu kwalifikacji stara się kilkuset elektryków w całym kraju.

Posty powiązane

Podziel się opinią