Kto to jest periodontolog?

Periodontologia jako dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką, leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Analogicznie periodontolog jest stomatologiem, który specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu, i leczeniu chorób przyzębia. Periodontolog dostosowuje właściwe leczenie do każdego pacjenta indywidualnie.

Funkcja przyzębia czyli w czym specjalizuje się periodontolog

Główną funkcją przyzębia jest połączenie zęba z tkanką kostną. Jest wiele chorób przyzębia, jednak najczęściej występującą jest zapalenie przyzębia czyli tak zwana paradontoza. Często potocznie periodontologię nazywana jest paradontologią ze względu na wymienione najczęstsze schodzenie przyzębia – jest to oczywiście nazwa niewłaściwa. Głównymi objawami paradontozy jest:

  • krwawienie,
  • obrzęk,
  • zaczerwienie dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • ruchomość zębów.

Duże znaczenie w leczeniu zapalenia przyzębia ma obecność płytki bakteryjnej, dlatego też tak bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Inne czynnik, które wpływają na choroby przyzębia to palenie papierosów, stres, cukrzyca czy też otyłość. Nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić do utraty zębów.

Periodontolog dla dzieci i dorosłych

Periodontologia współpracuje ściśle ze wszystkimi dziedzinami stomatologicznymi. Choroby przyzębia obserwuje się zarówno u dzieci, młodzieży, jak i u dorosłych. To powszechna powszechna przypadłość, pod względem występowania ustępuje jedynie próchnicy zębów. Pacjenci często przychodzą do periodontologa wtedy, gdy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana, co w znacznym stopniu utrudnia leczenie.

apDENT – dentysta dziecięcy Poznań

W klinice stomatologicznej apDENT na poznańskim Dębcu prowadzimy kompleksową diagnozę oraz leczymy wiele chorób przyzębia. Dobry dentysta dziecięcy Poznań – apDENTpoznan.pl, zapraszamy!

Posty powiązane

Podziel się opinią