Na czym polega deratyzacja i kto ma obowiązek ją przeprowadzić?

deratyzacja dolnośląskie

Deratyzacja to określenie szeregu działań polegających na zwalczeniu gryzoni, które szkodzą naszemu mieniu. Z tego też powodu najczęściej przeprowadza się ten zabieg w blokach mieszkalnych oraz halach, magazynach bądź biurach. Istnieje wiele różnych metod deratyzacji, które mogą się wzajemnie uzupełniać i wpływać na ich skuteczność.

Kiedy potrzebna jest deratyzacja?

Deratyzacja jest potrzebna wtedy, kiedy w budynku lub pomieszczeniu zauważy się znaczną obecność gryzoni. Najczęściej są to szczury i myszy. Oprócz prawdopodobieństwa zniszczenia opakowań spożywczych (w tym również zjedzenia ich zawartości), jest duże ryzyko, że przyniosą ze sobą groźne dla człowieka i innych zwierząt choroby. Zostało już wielokrotnie udowodnione, że dziko żyjące gryzonie mogą być nosicielami wielu chorób takich jak salmonella czy włośnica. Stąd tak ważne jest skuteczne ich wytępienie z miejsc, gdzie jest duże skupisko ludzi.

Metody deratyzacji

Metody zwalczania gryzoni najczęściej się dzieli na dwie grupy: pokarmową i mechaniczną. Ta pierwsza to nic innego jak zastosowanie wszelakich trucizn w formie pokarmu, które zachęcają gryzonie do ich spożycia, a następnie wyniszczają cały układ pokarmowy, nerwowy i krwionośny, doprowadzając do ich śmierci. Wymienić można dwa rodzaje trutek na szczury – te, które powodują natychmiastowy zgon oraz takie, które powodują go wolniej. Specjaliści zdecydowanie polecają ten drugi rodzaj. Dlaczego? Otóż szczury do głupich nie należą – często, kiedy widzą talerz z takim „pokarmem”, dosłownie wysyłają najsłabszego członka stada aby go spożył. Kiedy zobaczą, że od razu pada martwy na ziemię, na pewno już do niego podejdą. Kiedy jednak umrze on dopiero po kilku dniach, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że reszta też się na to złapie. Takie trutki zwykle kładzione są po kątach, w różnych miejscach w budynku. Często występują one w piwnicach, ponieważ to tam najczęściej gryzonie rezydują.

Mechaniczna metoda deratyzacji natomiast polega na zastawianiu pułapek i potrzasków. Pułapki mają za zadanie schwytać gryzonia, a potrzaski – zabić. Pułapka na pewno jest najbardziej humanitarną metodą deratyzacji, ale może nie być dostatecznie skuteczna, jeżeli w budynku znalazło się dużo nieproszonych gości.

Kto ma obowiązek przeprowadzić deratyzację?

Według ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 22 ust. 1 pkt 2) „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są zobowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki…”. Czyli każdy, kto ową nieruchomość posiada, musi regularnie przeprowadzać taką deratyzację. Powinno się to odbywać co najmniej dwa razy na rok. Posiadacze domków jednorodzinnych natomiast powinni to robić zawsze, kiedy najdzie taka potrzeba.

Deratyzację można przeprowadzić samemu lub wynająć do tego specjalistyczną firmę. Na pewno opłaca się to drugie, z tego względu, że mają w tym doświadczenie, wiedzę i odpowiednie wyposażenie.

Posty powiązane

Podziel się opinią