Odzież medyczna w praktyce

odzież medyczna sklep

Lekarze czy pielęgniarki podczas swojej pracy mają obowiązek nie tylko nosić zmienne obuwie, ale także odpowiednie ubranie w postaci fartuchów medycznych. Kwestia doboru odpowiedniej odzieży ma bowiem w ich pracy istotne znaczenie.

Po co odzież medyczna?

Odzież medyczna produkowana jest z myślą o pracownikach placówek medycznych, którzy nieustannie mają styczność zarówno ze szkodliwymi bakteriami, jak i drobnoustrojami. Dzięki noszeniu zmiennej odzieży lekarze i pielęgniarki zapobiegają wynoszeniu ich na zewnątrz. Z drugiej strony mogą w ten sposób uniknąć także przyniesienia z domu substancji czy bakterii szkodzących pacjentom. Odzież medyczna jest także znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu pacjenci w łatwy sposób mogą zidentyfikować pracownika placówki medycznej.

Wybór odzieży medycznej

Producent odzieży medycznej zazwyczaj oferuje szeroki wybór specjalistycznych ubrań. W sklepach z ubraniami dla lekarzy można znaleźć zarówno fartuchy, bluzy medyczne, spodnie, spódnice czy sukienki. Decyzja o wyborze konkretnej odzieży podejmowana jest przez poszczególne szpitale. Decydują one, jakie wymagania powinien spełniać fartuch pracowników. Istotne jest, by odzież na całym oddziale była ujednolicona, co sprawi, że lekarze będą prezentować się schludniej. Decyzja odnośnie odzieży podejmowana jest zazwyczaj przez cały szpital. Wymogi formalne w dużej mierze również są zależne od niego, jednak zasady dotyczące kolorów, krojów albo fasonów to już kwestia uzależniona od poszczególnych oddziałów.

Strój pielęgniarki a strój lekarza

Jeszcze niedawno pielęgniarki nosiły na głowie charakterystyczne czepki, które umożliwiały odróżnienie ich od lekarzy. Obecnie jednak czepki te wyszły już z użycia i w związku z tym może pojawić się pytanie, w jaki sposób w takim razie wywnioskować, który pracownik jest lekarzem, a który wykonuje jedynie czynności pielęgniarza. Różnice często dotyczą fasonu ubrania. Akcentem odróżniającym lekarza od pielęgniarki może być ponadto noszony na szyi stetoskop, który stosowany jest tylko przez lekarzy. Niekiedy jednak dana placówka wymaga od pracowników wyraźnego rozgraniczenia strojów, przy czym konkretne wytyczne zależne są już od konkretnego szpitala.

Posty powiązane

Podziel się opinią