Oprawki okularowe

oprawki okularowe poznań

Obecnie na rynku znaleźć można różne rodzaje okularów. Podstawowe różnice leżą zaś w ich oprawkach. Zanim wybierze się model dla siebie, warto poznać różne opcje i zdecydować, co jest najbardziej odpowiednie.

Oprawki okularowe z tworzywa

Mogą być one wytwarzane metodą wtryskową, to znaczy uzyskiwane z formy, a następnie odpowiednio kształtowane. Mogą być także wycinane z płyty, a później kształtowane. Są to oprawki dosyć grube i trwałe, a ze względu na materiał wykonania mogą występować w naprawdę wielu kolorach. Bardzo dobrze sprawdzają się jako okulary do czytania. Takie oprawki ze względu na swoje żywe, intensywne lub wręcz przeciwnie – bardzo ciemne barwy – są doskonale widoczne na twarzy. W związku z tym przykuwają wzrok innych i mogą odwrócić uwagę od rzeczy takich, jak: duża grubość soczewek czy anomalie twarzy. Dlatego też oprawki z tworzywa wybierane są często [przez osoby z dużą wadą wzroku, albo te, które mają zbyt duży nos czy np. bliznę na twarzy. Warto tutaj zaznaczyć, że takie oprawki nie posiadają nanośników, dlatego od razu muszą mieć szerokość mostka odpowiednią do nosa użytkownika. Nie da się tego później zmienić – i okulary mogą okazać się niewygodne.

Inne rodzaje oprawek okularowych

Kolejną opcją są oprawki metalowe, odznaczające się większą delikatnością: są one mniej widoczne na twarzy, a zarazem bardziej eleganckie. Zawsze posiadają też tzw. noski czyli nanośniki, dzięki którym daną oprawkę da się dopasować do każdego nosa. Tego rodzaju oprawki są bardzo często wytwarzane z tytanu, który: jest lekki, zwiększa antykorozyjność i hipoalergiczność oprawek oraz zapewnia im wysoką trwałość. U optyka zdecydować można się również na oprawki typu „na żyłkę”, które posiadają oprawki tylko do połowy, a cała reszta soczewki podtrzymywana jest właśnie przez żyłkę. Zazwyczaj część z oprawką jest tutaj metalowa, a zauszniki wykonane z tworzywa. Ostatnim rodzajem są zaś okularowe oprawki typu „patent” (wiedeńskie), które są bezramkowe. Są bardzo eleganckie, jednak wymagają stosowania bardzo trwałych soczewek, np. z poliwęglanu albo trivexu.

 

Posty powiązane

Podziel się opinią