Podstawowe pojęcia, które są Ci potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego

kredyt hipoteczny pojęcia

Własny dom lub mieszkanie to marzenie, którego wielu z nas nie mogłoby spełnić gdyby nie oferty banków. Aby nie dać się nabrać na niekorzystne dla nas warunki warto znać te pojęcia:

HIPOTEKA – zwykle dotyczy nieruchomości i polega na ograniczeniu praw właściciela do jego nieruchomości na rzecz osoby lub instytucji u której się zadłuża. Chociaż na co dzień można korzystać z niej bez ograniczeń (chyba, że umowa z bankiem stanowi inaczej) to w przypadku braku spłaty kredytu, bank może odzyskać pożyczoną kwotę poprzez zajęcie nieruchomości. Najczęściej jest ona sprzedawana. Co ważne – w momencie, w którym kredyt zostaje spłacony wygasa hipoteka i jest ona powiązana z nieruchomością, a nie właścicielem. Co oznacza tyle, że dłużnik może sprzedać nieruchomość, pod warunkiem, że kupujący spłaci kredyt.

OPROCENTOWANIE – to kwota którą dodaje bank do pożyczki. Odsetki są należne bankowi z tytułu pożyczenia Ci pieniędzy. To właśnie dzięki nim bank zarabia na kredytach.

MARŻA – dodajmy, że marża banku. Składa się na nią wysokość stawki bazowej (WIBOR, LIBOR lub EURIBOR), czyli koszt jaki bank musi ponieść na Twoją pożyczkę plus marża, czyli faktyczny zarobek banku.

PROWIZJA – opłata, którą bank nalicza za udzielenie kredytu. Ma pokryć koszty związane z udzieleniem kredytu, czyli kwota jaką bank musi wydać na pensję pracownika lub formularze. Nie istnieje coś takiego jak prowizja 0% – bank i tak ją nalicza, przy oprocentowaniu lub marży.

To najważniejsze i najbardziej podstawowe pojęcia, jakie musisz znać, aby wiedzieć jak działa rynek kredytów bankowych.

Posty powiązane

Podziel się opinią