Postaw na kolor w swoim ogrodzie!

ogród

Aranżacja przydomowego ogrodu wygląda zjawiskowo, gdy współgra z kolorem dachu, elewacji czy ogrodzenia. Oczywiście nie oznacza to, że mają być jednolitego koloru. Jak je dobrać, aby zachwycać gości?

Ogród, który zdobią rośliny powinien być przede wszystkim naturalny. Postawmy na roślinność, która naturalnie występuje w klimacie miejsca, w którym znajduje się nasz ogród. Kiedy mieszkasz na wsi postaw na ciepłe kolory, które będą współgrały z sielskim krajobrazem. Podmiejski ogródek będzie świetnie wyglądał, gdy urządzisz go w stylu angielskim, a nowoczesne ogrody, czyli mix szarości, bieli, brązu i czerni będzie świetnie wyglądał w mieście. Oczywiście nie są to sztywne reguły i tylko od naszego gustu zależy jaki ogród urządzimy.

Zastanów się nad nawierzchnią. Planujesz zasiać tylko trawę czy wolisz wyznaczyć ścieżki? Gdy decydujesz się na tę drugą opcję, ich kolor powinien współgrać z elewacją budynku. Jeśli jest szara, wybierz kostkę w podobnym odcieniu. Wolisz naturalność? Wysyp ją drobnymi kamieniami. Nie używaj nadmiernie jednego koloru – szare fragmenty elewacji i ścieżka wystarczą, reszcie nadaj trochę żywego koloru. Jak?

Postaw na kwiaty. Stwórz piękne rabaty, ale nie przesadzaj z krzykliwymi kolorami. Pamiętaj, że całość ma tworzyć harmonię od której nie będą bolały oczy. Możesz wykorzystać kontrastowe barwy, będą się świetnie uzupełniały, lecz gdy brak Ci odwagi postaw na biel. Białe kwiaty dopasują się do każdego ogrodu. Nie przesadzaj też z rodzajami roślin. Jedna rabata nie powinna mieć więcej niż trzech gatunków kwiatów. Możesz za to wprowadzić liściaste rośliny ozdobne.

Piękny ogród pozwala się zrelaksować, ale wymaga też dużo uwagi, więc zanim zdecydujesz się na posadzenie trudnych w utrzymaniu roślin, zastanów się czy masz na to wystarczająco dużo czasu.

Posty powiązane

Podziel się opinią