Sposoby czyszczenia żaluzji

czyszczenie rolet

Utrzymane żaluzji w dobrym stanie wymaga ich regularnej konserwacji. Istotnym jest, aby czyszczenie było szybkie, a zarazem dokładne. Ważne jest, aby zrobić to właściwie, tak aby nie uszkodzić delikatnych elementów. Osłony okienne czyścimy na różne sposoby. Wszystko zależy od ich rodzaju, a także materiału, z którego zostały wykonane. Poniżej przedstawiono praktyczne wskazówki. W pierwszej kolejności należy ocenić stopień zabrudzenia. Niekiedy wystarczy jedynie przetarcie i odkurzenie. Często jednak należy zastosować specjalne środki czyszczące.

Jak czyścić żaluzje?

Do czyszczenia żaluzji najlepiej stosować specjalną szczotkę, która złożona jest z kilku równoległych wałeczków. Dzięki niej można jednocześnie wyczyścić kilka pasm żaluzji. Rozstaw wałeczków jest zgodny z rozstawem piór osłony. Na rynku znajdziemy również specjalne końcówki do czyszczenia żaluzji, które mocowane są do rury odkurzacza.

Żaluzje PCV najlepiej myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Najpierw usuwamy wierzchnią warstwę kurzu. Każdy listek przecieramy wilgotną szmatką, a następnie wycieramy go do sucha. Nie zapomnijmy również o czyszczeniu elementów dodatkowych, takich jak sznureczki.

Żaluzje aluminiowe najlepiej czyścić za pomocą flanelowej szmatki. Ważne, aby nie czyścić ich na mokro, gdyż tworzywo może ulec zmatowieniu. Podobnie jest w przypadku żaluzji drewnianych. Zaleca się ich czyszczenie na sucho. Dodatkowo można zastosować środek do nabłyszczenia drewna.

Jak czyścic rolety?

Czyszczenie rolet z tkaniny musi odbywać się na sucho. Silne zabrudzenia można usuwać za pomocą wilgotnej szmatki lub gumki do ścierania. Należy robić to delikatnie, gdyż w innym przypadku mogą powstać odbarwienia tkaniny. W przypadku rolet rzymskich bez problemu możemy zdemontować materiał i uprać go w pralce. Pamiętajmy jednak, aby ustawić optymalną temperaturę prania.

Rolet typu dzień-noc nie można prać w pralce. W grę wchodzi jedynie profesjonalne pranie chemiczne, gdyż w innym przypadku może dość do zniszczenia tkaniny.

Posty powiązane

Podziel się opinią