Standardowy ubiór lekarza

odzież medyczna

Praca lekarza to niezwykle trudne i odpowiedzialne zajęcie, wymagające nie tylko ogromnej wiedzy, wielu lat praktyki, ale także stalowych nerwów, odporności psychicznej i umiejętności pracy w trudnych warunkach. Aby w tej trudnej i wymagającej pracy nie natknąć się na dyskomfort, lekarze muszą nosić odpowiedni strój, umożliwiający maksymalne zachowanie czystości oraz sterylności, a także swobodę ruchów, odpowiednią wentylację i wygodę.

Czym charakteryzuje się odzież medyczna?

Standardowy ubiór lekarza to kitel, spodnie, odpowiednie obuwie medyczne oraz w przypadku lekarzy chirurgów czy pielęgniarek, niekiedy okrycie na głowę/czepek. Odzież medyczna musi być wykonana ze specjalistycznych tkanin, oddychających, które łatwo się piorą, a także są odporne na wysokie temperatury, których wymaga sterylizacja tego typu odzieży. W zależności czy jest to strój lekarza rodzinnego, czy chirurga spędzającego większość dnia na sali operacyjnej, strój ten może się nieco różnić. Od jednorazowego sterylnego ubrania na salę operacyjną, po codzienny uniform doktora w przychodni. W zależności od oddziału oraz placówki ubranie lekarza będzie również różniło się kolorystyką czy fasonem, jednak to już sprawy mniej istotne, tak zwana kosmetyka.

Ubrania medyczne — dlaczego są tak ważne?

Lekarze muszą nosić specjalną odzież medyczną ze względu na specyfikę swojej pracy. Wielogodzinne, wyczerpujące dyżury wymagają, aby ubranie było wygodne i oddychające. Naturalne tkaniny zapewniają lekarzom komfort pracy, ponadto są łatwe w utrzymaniu w czystości. Niezbędnym elementem ubioru lekarza jest obuwie medyczne. Jego dobór jest niezwykle ważny, szczególnie dla lekarzy pracujących w szpitalach, oddziałach ratunkowych czy na blokach operacyjnych, Godziny spędzone na twardym podłożu wyczerpują nogi, mocno obciążają kręgosłup, co prowadzi do wielu schorzeń. Obuwie medyczne musi być lekkie, ergonomiczne, antypoślizgowe, łatwe do czyszczenia a przede wszystkim komfortowe. Wygodny strój i odpowiednie obuwie pozwolą lekarzowi skupić się w 100% na wykonywanej pracy.

Posty powiązane

Podziel się opinią