Stres a niepłodność – jak z tym jest?

stres

Czy bardzo silny i długotrwały stres wpływa na bezpłodność? Niektórzy uważają, że tak, ale przecież są przypadki ciąż w wyniku gwałtu, które są przecież co najmniej stresujące. Z drugiej jednak strony wiele kobiet zachodzi w ciążę dopiero, kiedy faktycznie ten stres zredukuje. To jak to w końcu jest?

W czasach, kiedy medycyna nie była aż tak rozwinięta, wiele razy zakładano, że para nie może mieć dziecka ze względu na silne, negatywne napięcia emocjonalne u kobiety. Było to wygłaszane przez psychologów, więc większość ludzi się z tym zgadzała. I tak zostało do dzisiaj, mimo wielokrotnego obalenia tej tezy.

STRES = NIEPŁODNOŚĆ?

Wielu sądzi, że pozytywne nastawienie, zdrowe odżywianie i redukcja nadmiernego wysiłku fizycznego i psychicznego na pewno „ułatwi” kobiecie zajście w ciążę. Tak  naprawdę to ciężko temu zaprzeczyć – odpowiednia dieta, ćwiczenia wpływające pozytywnie na samopoczucie oraz unikanie czynności negatywnie wpływających na nastrój może się przyczynić do szybszego zapłodnienia. Natomiast nie można zakładać, że nie wykonywanie tych czynności kompletnie niweluje szansę na dziecko.

Przecież nieraz słyszy się przypadki kobiet zgwałconych, które zaszły przez to w ciążę – są to warunki wysoce stresujące i traumatyczne, więc kompletnie się nie zgadzają z tym przeświadczeniem. A kto nie słyszał o koleżance koleżanki, która tak bardzo się stresowała, że zajdzie w ciążę w trakcie stosunku, aż faktycznie tak się stało? Wnioski wysuwają się same – to zagadka, na którą na razie nie ma dokładnego rozwiązania.

MNIEJ STRESU, WIĘKSZE SZANSE

Nie należy jednak lekceważyć stresu i tego, jaki może mieć drastyczny wpływ na nasze zdrowie. Terapie redukujące stres działają i na pewno nie zaszkodzą, a wręcz pomogą w zajściu w ciążę. Pozytywne nastawienie i spokój ducha zawsze jest lepszy dla ludzkiego organizmu –  w końcu wielu pacjentów właśnie dzięki pozytywnym emocjom jest w stanie szybciej się wyleczyć.

To samo dotyczy w leczeniu niepłodności. Po transferze zarodków o negatywne myśli nie trudno – pojawiają się pytania i wątpliwości czy to faktycznie zadziała, jest frustracja, że trzeba się tak starać, żeby mieć dziecko, itd. Zachowanie czystego umysłu może być trudne, ale może przynieść pozytywne rezultaty.

Posty powiązane

Podziel się opinią