Zaburzenia zachowania – jak je leczyć?

zaburzenia zachowania

Zaburzenia zachowania są rozpoznawalne gdy zachowanie człowieka w powtarzalny sposób przekracza społeczne normy lub też łamie prawo. Zaburzenia te są poważnym problemem nie tylko dla osoby, które je posiada, ale również dla ludzi postronnych. Jak przebiega leczenie zaburzeń zachowania?

Zaburzenia zachowania – jak je leczyć?

W Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych wyodrębnione są zaburzenia zachowania, emocji lub też zaburzenia mieszane. Bardzo często osoba, która choruje na zaburzenia zachowania jest postrzegana przez środowisko jako chuligan czy  osoba źle wychowana. Współcześnie najczęstszym powodem, dla którego dzieci są przyprowadzane do psychologa lub psychiatry są właśnie omawiane zaburzenia zachowania. Leczenie tych zaburzeń, które nie są powikłane zaburzeniami emocjonalnymi, można oddziaływać działaniami terapeutycznymi.

Do powstania tego rodzaju zaburzeń dochodzi na dwa sposoby: najczęstszy z nich to geny, wrodzony temperament, uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy. Ocenie czy dziecko kwalifikuje się w granicach normy służy diagnoza specjalisty. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można leczyć skutecznie zaburzenia zachowania. Leczenie jest oczywiście możliwe – ważne jednak jest, aby się w pełni w niego zaangażować.

Zaburzenia zachowania – leczenie

Po postawieniu diagnozy należy podjąć terapię. Istnieją różne podejścia do leczenia zaburzeń zachowania. Zaburzenia te ze względu na swoją specyfikę leczone są zarówno psychiatrycznie, jak i poprzez psychoterapię. Rozwiązanie problemu powinno odnosić się bezpośrednio do mózgu osoby cierpiącej na to zaburzenie. Formy pomocy dostępne dla osób z zaburzeniami zachowania oraz ich rodzin:

  • terapia indywidualna,
  • terapia grupowa,
  • terapia rodzin.

Co istotne osoby, które cierpią na zaburzenia zachowania, najczęściej bardzo chętnie nawiązują kontakt z psychologiem czy też psychiatrą.

Posty powiązane

Podziel się opinią